הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 


אתר זוהר החיים הוקם על ידי הרב יוחנן באנון ז"ל 
האתר משומר למען זכרו על ידי מפעל הזוהר העולמי (Ha-Zohar.info) ולימוד הזוהר היומי (DailyZohar.com)

   פרשת בראשית    פרשת נח    פרשת לך לך    פרשת וירא    פרשת חיי שרה    פרשת תולדות    פרשת ויצא
   פרשת וישלח    פרשת וישב    פרשת מקץ    פרשת ויגש    פרשת ויחי    פרשת שמות    פרשת וארא
   פרשת בא    פרשת בשלח    פרשת יתרו    פרשת משפטים    פרשת תרומה    פרשת תצוה    פרשת כי תשא
   פרשת ויקהל    פרשת פיקודי    פרשת ויקרא    פרשת צו    פרשת שמיני    פרשת תזריע    פרשת מצורע
   פרשת אחרי מות    פרשת קדושים    פרשת אמר    פרשת בהר    פרשת בחוקותי    פרשת במדבר    פרשת נשא
   פרשת בהעלותך    שלח לך    פרשת קרח    פרשת חוקת    פרשת בלק    פרשת פינחס    פרשת מטות
   פרשת מסעי    פרשת דברים    פרשת ואתחנן    פרשת עקב    פרשת ראה    פרשת שופטים    פרשת כי תבוא
   פרשת כי תצא    פרשת ניצבים וילך    פרשת האזינו    פרשת זאת הברכה
 
    עמוד הבית
    צור קשר
    תחילת הבריאה
    מבנה העולמות
    ראש השנה
    תם עוונך בת ציון
    הנהגות וסגולות
    אדם
    גאולה
    לאלפים
    חיים על פי הזוהר
    אלול
    24 אלף תלמידי רבי עקיבא
    פתיחת אליהו
    רבי שמעון בר יוחאי
    תיקוןני זוהר חדש
    כללי סודות ורזי התורה
    מעלת עיסוק בזוהר
    מהו צדיק ?
    הליכות אור - נוער וחינוך
    סוד הקפת התיבה
    מפעל הזוהר העולמי
    סוד קליפת נוגה
    נפש, רוח, נשמה..
    הצלת רבי יצחק
    ערב רב
    טעמי המצוות
    קריאת שמע בכוונה
    להידמות לאבות
    ט"ו בשבט
    שבת קודש
    שיויתי השם
    רבי שמעון מבטל מוות
    מעלת הלילה
    חיזוק באמונה
    נטילת ידיים
    רחל
    ויעבור
    יום הכיפורים
    ייחודים בתנועה
    מדרש האותיות
    פרשיות השבוע - וידאו
    סוכות
    צפיחית בדבש
    מעוט הירח
    תלמוד ארץ ישראל
    תפילה בציון רשב"י
    סדר עליית הנשמה
    תמונות
    לב נתיבות עשר מאמרות
    חנוכה
    שיעורי תורה בצ'ט
    ברכות השחר
    סגולות שבת
    מזמור יט - פרוש הזוהר
    מדרש רות - זוהר
    הקדמה 6 מצוות
    שיעורי וידאו - זוהר
    פסח
    שביעי פסח ועומר
    עמלק העייף, ישראל יעף
    מעלת משה רבינו
    משיח
    המלחמה האחרונה 1
    אלפיים שנות תפילה
    מדרשי זוהר
    בראשית תמן - תיקון 48
    שום תשים עליך מלך
    כבד את אביך...
    אידרא זוטא
    יסודות הזוהר
    להשיב את הבן לאב
    נסתם הפתוח ונפתח הסתום
    אנכי ה'
    קריאת זוהר כללית
    שיעורי זוהר בקול
    אלול ושיעורים תשרי
    למה אנחנו כאן?
    רפ"ח
    ממלכת כהנים
    פרשות השבוע
    חגי השנה
    סודת הזוהר
    דרשות הרב בטקסט
    תורה וישראל חד הם
    מפתח החכמה ביראה
    ראשי ישן
    הנהגות הימים
    מבצע ה - 70
    שיעורי עץ החיים
    מחיה המתים
    נבואת פרס אירן
    חיטה ומשיח
    נצח זמן ומקום
    נישואין גירושין
    פורים
    מוצאי שבת
    סוד הפרצופים - בפשט
    מלאכים המלווים
תרומות לברכות בעלון
ובאתר נא להשאיר את נוסח
הברכה.
התרומות מיועדות להחזקת האתר
הדפסת עלוני הזוהר
הכנת סרטי וידאוו ייחודים, שיעורי זוהר 
 

 

אלול

עיקרו של יום הדין שהוא הברכה או ח"ו הקללה לכל השנה הבאה עלינו לטובה. האדם הוא הנפש כפי מעשיו נמשכים אליו כוחות רוחניים שהם רוח ונשמה, לשני הצדדים יש רוח ונשמה אחד מצד הקדושה והשני מצד הטומאה, אם ח"ו אינו עוסק בקדושה בלימוד התורה, בקיום המצוות הרי שנמשכות אליו רוח ונשמה של הטומאה ואז הוא ארור, מנודה, מחוץ למחנה ישראל הקדוש, ושנה הבאה ארורה ח"ו.  וכנגדו מושך לעצמו רוח ונשמה קדושים אשר נקראים ברוך, רצוי בתוך מחנה הקדושה ושנתו תהיה מבורכת וכל אשר יעשה יצליח, הקב"ה קבע כללים בעולם הרוחני, ישנם ימים שיש השפעה של אור ישר, רוחניות קדושה המשפיעה לכל כלי מוכן כמו ימי אלול ימים שאדם קם לפני אשמורת הבוקר, עוסק בלימוד תורה, במזמורי תהילים, בזוהר, גמרא ומוסר, הולך לטבול במקווה טהרה, מגיע לאמירת סליחות באשמורת הבוקר, ובאמת מתוודה על חטאיו ומקבל על עצמו קבלות קטנות או גדולות כל אחד כפי יכולתו האמיתית, ובכל ימי אלול, משתדל לעסוק בחסדים ובמצוות ונמנע ממחלוקות ומכעסים, הרי שביום הדין הוא יבורך וברוך יהיה כל השנה.

 


 

"אלול" – הכנה לראש השנה (הליכות אור)

ניתן לפתוח דף חדש

ראש השנה קרוב כל כך, עומדים אנו נבוכים, מה ניתן לעשות בימים המעטים, כיצד ניתן לתקן בהם שנה שלימה. משולים אנו לאדם המקבל טלפון ממנהל הבנק "אתה נמצא ביתרת חובה גדולה מאד, חשבונך מעתה מוגבל..." איזו בושה! ליבו של האדם הזה נוקפו על שחי בלי חשבון, אבל את העבר אין להשיב, ומה יועיל צערו?!

לאושרנו, החשבון בשמים מתנהל אחרת. המנהל הוא אבינו הטוב והמטיב. ואם בא לפניו בעל החשבון ומודה בטעותו, ואומר: "צר לי שהכנסתי עצמי לחשבון חובה, צר לי שחייתי ללא חשבון, ולא הרביתי במצוות בכדי להגביר את צד הזכות. מעתה והלאה אשפר את המאזן, אשתדל לחיות עם חשבון, אזהר מעבירות ואצבור עוד ועוד זכויות".

כשאדם מתנהג כך – מאיר לו הבורא יתברך פניו, ושומט את חובו, וכך נפתח לאדם דף חדש!

זה כוחה של בקשת סליחה, וזה כוחה של תשובה.

מסיבה זו אנו משכימים קום לאמירת הסליחות – כדי לעורר את ליבנו לבקש באמת ובתמים "שמיטת חובות". במרום הרי יודעים אם באמת מוכנים אנו לפתוח דף חדש, לכן הבה נוכיח זאת החל מהיום!

וכשנתחיל עוד היום להשתנות, נקבל על עצמנו אפילו "קבלה" אחת של התחזקות, לפי כוחנו.

כשה' יראה שאנו מתאמצים לפתוח דף חדש, ושוכחים את הנפילות והכישלונות שלנו, ומתחילים מחדש ממש עם כל המרץ וההתלהבות – גם ה' יפתח לנו דף חדש, יגזור עלינו שנה מתוקה, שנה של הארת פנים בחסד וברחמים.

העצה לזכיה בדין

מראשית החודש אנו תוקעים בשופר לעורר את הלבבות, אך נהיה כנים עם עצמנו: האמנם חדורים אנו "חרדת הדין"? אדם העומד למשפט אפילו רק עבירת תנועה שעונשה שלילת רישיון, הרי הוא מתקשה להירדם, מתוח ומוטרד במשך היום. וכאן, הרי עלולה להיות "שלילת רישיון" מסוג אחר, ה' ירחם! בראש השנה דנים על החיים והבריאות, על הפרנסה והנחת... איזו שאננות.

רבינו יונה מביא בספרו שערי תשובה (שער א' אות ב') משל המובא במדרש (קהלת רבה): מעשה בפלוגת שודדים שנלכדה ונחבשה בבית הסוהר, וצפויים היו לעונשי מוות, הצליחו לחפור מנהרה ולהימלט בה – פרט לאחד. בא שר בית הסוהר וראה מחתרת חתורה, והאיש ההוא עודנו עצור. ויך אותו במטהו. ואמר לו: אומלל שכמוך, הלא המחתרת חתורה לפניך, ואיך לא מיהרת להימלט על נפשך?!" 

במבט ראשון, המשל הזה תמוה. שר בית הסוהר היה צריך לציין אותו לשבח, הרי הוא שמר את החוק ולא ברח..?

והתשובה היא: אילו הוא היה שומר חוק, הוא לא היה מוצא את עצמו בבית האסורים. הוא נשאר בכלאו מסיבה אחת: האדישות השתלטה עליו והכהתה את חושיו, הוא אינו מבין את חומרת מעשיו ולאיזה עונש הוא צפוי. בגלל השאננות ראוי הוא למלקות.

אילו היינו מודעים לחומרת המצב שלנו ברוחניות ובגשמיות, לא היינו שאננים כל כך. אנו צריכים להבין מה מונח על הכף ביום הדין, די להביט מסביבנו... להבין שכל הצער והקשיים האלו נגזרו בראש השנה שעבר! הרי אנו רוצים להיחלץ מדין קשה ולצאת למרחב.

מה נדרש מאיתנו לשם כך?

הצדיק רבי ישראל מסלאנט זצ"ל אמר: העצה הבדוקה לזכיה בדין, היא עצם חרדת הדין! לדעת מה מונח על הכף.

חרדה אמתית צריכה שתתבטא בשני מישורים: בחרטה על העבר, וזאת אנו עושים באמירת הסליחות ובווידויים – ובניסיון להשתפר, לשנות דרך ולצבור זכויות. בבחינת "סור מרע ועשה טוב", וכך נזכה להגיע מוכנים לקראת ראש השנה, ולהיכתב כולנו בספר החיים והשלום, אמן.


אני לדודי ודודי לי – אלול – זמן קנין הידידות עם הבורא!

נמצאים אנו בעיצומו של חודש אלול . אלו ימים של רחמים, המון אהבה מושפעת על עם ישראל בימים אלו. חודש אלול זהו זמן המסוגל לקנין של שייכות וידידות עם הבורא יתברך.

היסוד של כל התורה כולה הוא האמונה! אמונה בה' יתברך, אמונה בתורה, אמונה בחכמי ישראל. יהודי מחוייב להאמין גם בעניינים שהם למעלה מהשגתו ורחוקים מההרגשים שלו.

אחד הדברים שצריך להאמין הוא: כי חודש אלול הינו דבר עצום ונורא. כידוע, רבותינו גדולי ישראל עשו רעש גדול מחודש אלול. ידועים דברי רבי ישראל סלנטר זצ"ל שכל ימות השנה צריכים להיות כמו אלול, ואלול עצמו ודאי ש'אלול' הוא!

מספרים על רבי ישראל סלנטר שמראש חודש אלול היה שרוי בפחד איום ונורא. פעם שאל אותו יהודי אחד: "מה הפחד, וכי אלול הוא דוב" ?! ענה לו רבי ישראל: "אלול  מפחיד יותר מדוב"! שהרי דוד המלך אמר "גם את הארי ואת הדוב היכה עבדך" (שמואל א'  יז-לו)   - דוד המלך לא פחד מהארי ומהדוב, ואף על פי כן מעיד על עצמו כי "סמר מפחדך בשרי וממשפטיך יראתי" (תהלים קיט-קכ). אחז בדוד המלך פחד איום ונורא מפני משפט ה' בראש השנה.

לפעמים אנשים לא מבינים ותוהים לעצמם: ממה הפחד הגדול? הרי אנו חיים כבר עשרים, ארבעים שנה ואנו עדיין חיים, למה שבדיוק עכשיו נמות?

זהו עניינה של הבקשה שתיקנו חז"ל לאומרה בימים אלו "זכרנו לחיים מלך חפץ בחיים" – לשם כך נדרשת מאיתנו אמונה!

כך היא לשונו הנפלאה של הרמב"ם בספר המצוות (מ"ע ד'): "שציוונו להאמין יראתו יתעלה ולהפחד ממנו, ולא נהיה ככופרים ההולכים בשרירות ליבם ובקרי, אבל נירא ביראת עונשו בכל עת, וזהו אומרו את ה' אלוקיך תירא".

אומר רבי שמשון פינקוס זצ"ל – הרי לנו מלשונו של הרמב"ם כי יראת העונש, עצם העובדה שהקב"ה מעניש לעוברי רצונו – היא מהדברים שבאמת אינם נתפסים בשכל האדם, והאדם מצווה להאמין בהם!

אדם שמורגל לחיים של חסד ורחמים, קשה לו מאד לחיות בפחד ויראה מהשי"ת. הוא אינו מסוגל לתפוס שכעת בראש השנה הוא עומד למשפט שבו נקבע כל עתידו לטוב ולמוטב. באפשרותו כעת על ידי מעשיו לשנות דברים, לו ולמשפחה הסובבת אותו, ואף לכל עם ישראל. חובה עלינו להאמין בכך!  לדעת שהקדוש ברוך הוא אמת ותורתו אמת ואנו כעת בעיצומם של הימים הנוראים.

האופן לזכות בדין

ישנם שני אופנים כיצד לזכות בדין הנורא ביום ראש השנה.

האפשרות הראשונה היא: להיעשות צדיק בדינו, וזאת על ידי תשובה שעניינה תיקון ושיפור המעשים.

האפשרות השניה היא: על ידי הימצאות בחיקו של הקדוש ברוך הוא.

בתקופה זאת יהודי עומד במצב בו הוא חש כולו את נוראות הימים. כביכול הוא 'מחובק' בזרועותיו של ה'. ובו זמנית הינו עומד למשפט אצל ה'. תחושות הקירבה והפחד אופפים אותו יחדיו. כפועל יוצא מכך – האדם חייב להתכונן כראוי לקראת המשפט שלו. אך במקביל לכך – הימצאותו מחובק בזרועותיו של ה' גורמת לכך שהנהגת הדין עימו תיעשה באופן אחר לגמרי. יהודי שמתקרב לבוראו בבחינת "יושב בסתר עליון בצל שדי יתלונן" יש לו אפשרות להינצל בבחינת "ממך אליך אברח" (מתוך פיוטו של רבי שלמה אבן גבירול).

כבר נודעו דברי הקדמונים כי ראשי התיבות של חודש אלול – אני לדודי ודודי לי - זוהי הדרך של הידידות עם ה' יתברך. מאחר וידידות זמנית בשום אופן לא תיקרא 'ידידות' – בהכרח שימים אלו הם הזמן המתאים לקנין אמיתי של שייכות לה'.

זוהי עבודתנו בימים אלו לעבוד על ענין הידידות והחביקה עם הקב"ה. לאהוב את ה' בכל ליבנו נפשנו ומאודנו. כל מה שאנו עושים הכל יהיה לכבודו של ה' יתברך. כך נוכל להיות בנים של מלך. בנים אהובים של ה'. ומתוך כך נכתב ונחתם לחיים טובים לאלתר עם כל ישראל. וזה מה שאנו מתפללים "זכרנו לחיים מלך חפץ בחיים, כתבנו בספר חיים למענך אלוקים חיים" – מרוב אהבתנו וחיבתנו אל הקב"ה, אנו מתפללים ומבקשים מה' - חיים שכל המהות שלהם הם "למענך אלוקים חיים"!

 


זוהר חדש - תיקונים


אָמְרוּ נִשְׁמָתִין דִּמְתִיבְתָּא עִלָּאָה, וַדַּאי הַאי אִיהוּ דְּדַרְגֵּהּ עַמּוּדָא דְּאֶמְצָעִיתָא דְּעָתִיד לְאִתְגַּלְּיָא בְּדָרָא דְּמַלְכָּא מְשִׁיחָא אִתְגַּלְּיָא בֵּהּ.

אמרו נשמות של הישיבה העליונה

זו דרגא של העמוד האמצעי

שעתיד להתגלות בדור של מלך המשיח

העמוד האמצעי

התינוק - פנים קטנות - זעיר אנפין

זה הילד ישראל שמו -

הוא הבן של מלך מלכי המלכים

והוא עבר תהליכי גדילה ולמידה

ונפילות וקימה

וגלויות

הכל כדי להיות ראוי להיקרא בן של הקב"ה

בנים אתם לה"

הוא נגלה בכל דור

וְרָזָא דְּמִלָּא קְרָא אוֹכַח, מַ"ה שֶּׁהָיָ"ה הוּא שֶׁיִּהְיֶ"ה. וּבָהּ מִמְּכוֹ""ן שִׁבְתּ""וֹ הִשְׁגִּי""חַ אֶל כָּל יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ.

סוד שלו הוא מה שכתוב

מה -

שהיה

הוא

משה

משה - הוא כללות ישראל

ממכון

שבתו

השגיח

משה

ישראל לעתיד לבוא, נבנה

מפנימיות וחיצוניות

של כל נשמות ישראל

יש את השורשים - הם האבות

הנביאים

מלכות בית דוד

הצדיקים - משורש יוסף

וכל העם קשור לשורש מהם

אבל - הראש

הדעת

הוא משה רבינו

הוא הפנימיות

הוא המקשר אל הקב"ה

פסול לך את הלוחות

לך, עבורך, כל שאר העם יינקו ממך!

הרועה הנאמן - רעיא מהמינא

קוּם רָעֲיָא מְהֵימָנָא לְאִתְּעָרָא לְהַהוּא דְּאִתְּמַר בֵּהּ אֲנִי יְשֵׁנָה וְלִבִּי עֵר. וּכְמָה אִנּוּן דְּמִיכִין וְשֵׁינָתָא בְּעֵינֵיהוֹן, דְּלָא פַּתְחִין לוֹן לְאִתְעַסְּקָא בְּרָזִין דְּאוֹרַיְתָא,

קום רעיא מהמנא - קום רועה נאמן

הגיע זמן לפקוד את העדר

עליהם נאמר

אני ישנה וליבי ער

כמה כולם ישנים - בדור האחרון הזה

פתוחים לעולם הזה, לתאוותיו

לעולם נעלם המשקר, המדמה..

וסותמים עינהם לראות את האמת

על ידי

סודות התורה

דְּכָל רָז אור אִתְקְרֵי, לְאַנְהָרָא בֵּהּ לְבַת עֵינָא וּלְאִתְּעָרָא לָהּ בֵּהּ לְגַבֵּי בַּעְלָהּ, דְּאִיהִי דְּמִיכָא בְּגָלוּתָא בֵּין אִנּוּן מָארֵי תּוֹרָה. דְּלֵית חַד מִנַּיְהוּ דְּיִתְּעַר לָהּ בְּבַעְלָהּ דְּאִיהוּ ר""ז אוֹר דְּנָהִיר בָּהּ בָּבַת עֵינָא. דְּרָז אוֹר אִיהוּ בְּחֻשְׁבָּן.

כל רז נקרא אור

רז = גימטירה 207

אור = 207

להאיר לאחת המיוחדת

בת עין

בת של ע - ...ע = 70

היא המלכות

השכינה הקדושה

שמעליה 7 רועים

שומרים

שבע הכלולים מעשר - 70 נפש בני יעקב

שכל תכליתם היא

בת עין

שכינה

שומרני כאישון בת עין

להיות שומרי השכינה, שומרי המלכה

למסור נפש עבור הבת, היחידה שהלכה לאיבוד

ביער העמים, מבוזה ומושפלת

צועקת ומייללת

לבניה ולבנותיה

שובו - שובו הביתה

לְאַנְהָרָא בֵּהּ לְבַת עֵינָא וּלְאִתְּעָרָא לָהּ בֵּהּ לְגַבֵּי בַּעְלָהּ, דְּאִיהִי דְּמִיכָא בְּגָלוּתָא בֵּין אִנּוּן מָארֵי תּוֹרָה. דְּלֵית חַד מִנַּיְהוּ דְּיִתְּעַר לָהּ בְּבַעְלָהּ דְּאִיהוּ ר""ז אוֹר דְּנָהִיר בָּהּ בָּבַת עֵינָא. דְּרָז אוֹר אִיהוּ בְּחֻשְׁבָּן.

להאיר בה בתוכה את אור התורה

היא דלה ועניה אין לה מעצמה כלום

רק שאריות שבניה נותנים לה

כאשר הם לא מבקשים עבור עצמם

כל היום

תן לי...תן לי

הב ..הב לי

אפילו בעלי התורה

לומדים עבור עצמם

ואין לה מנחם

ואין לה עזרה

חוץ

מאלו העוסקים בסוד

יודעים את סודה של המלכה

שהיא העולם הבא

היא התכלית

והם נדבקים רק בה

ואתה הרועה הנאמן

משה רבינו

עתיד להתגלות בדור האחרון

וללמד את ישראל את סודותיה

מעלותיה

של כלת משה

דְּהָא אַנְתְּ הוּא דְּאִתְּמַר בֵּהּ מֹשֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי. דְּהָא הֲווֹ כֻּלְּהוּ נְבִיאַיָּא וְחַכְמַיָּא וּמָארֵי קַבָּלָה לְגַבָּךְ, כְּסִיהֲרָא וְכוֹכְבַיָּא וּמַזָּלֵי דְּלֵית לוֹן נְהוֹרָא אֶלָּא מְשַׁמְּשָׁא.

כפי אז

משה קיבל תורה מסיני

כולם קיבלו ממשה

הנביאים

החוזים

הצדיקים

החכמים

הוא כמו אור החמה המאיר לכוכבים וללבנה

כי אין לכל הכוכבים והלבנה

אלא מה שמקבלים מהשמש

וּבְגִין דְּאִתְּמַר בָּךְ פְּנֵי מֹשֶׁה כִּפְנֵי חַמָּה. קוּם אַנְהִיר לוֹן דְּעַד דֶּאֱמֶת אַנְהִיר לוֹן, כֻּלְּהוּ הֲווֹ בַּחֲשׁוֹכָא וְלֵית לוֹן נְהוֹרָא.

בגלל זה נאמר פני משה כפני החמה

קום תאיר

קום תדליק את נשמות ישראל

קום תפתח לב כל אחד מישראל

כפי שעשית

כולם בחשיכה

אין איתנו מי יודע מה

קום עד שהאמת

תצעק

קום עד שכל ישראל יאמרו שוב

נעשה ונשמע

קום וקבור את קורח ועדתו

קום גיבור מחה את העמלק

קום משה רבינו

הגיע זמן הגאולה

 חזרה לדף הבית
האתר נבנה במערכת 2all בניית אתרים